

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 75 V |
| Length | 10.67 mm |
| Width | 4.83 mm |
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 58 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 135 W |
| Power Dissipation | 135 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 1.857 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 9 A |
| Rds On Max | 16 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 28 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 30 ns |
| Rise Time | 82 ns |
| Gate Charge | 42 nC |
| Drain to Source Resistance | 13 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 75 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2 V |
Stock: 513
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51296
Ext.Price$0.51296
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51296 | $0.51296 |
| 10 | $0.50963 | $5.09630 |
| 25 | $0.50632 | $12.65800 |
| 50 | $0.50304 | $25.15200 |
| 100 | $0.49978 | $49.97800 |
| 300 | $0.49654 | $148.96200 |
| 500 | $0.49330 | $246.65000 |
